Skip to content Skip to footer

Migrant TV yeni yayın dönemine hazır

Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) iş birliğinde hayata geçirilen ve 1 Ocak 2022’de başlayan “Mültecilere Doğru Bilgilerin Yaygınlaştırılması: Migrant TV Projesi”nin imza töreni gerçekleştirildi.

Tören esnasında SGDD-ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, Migrant TV projesine verilen destekten dolayı Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu’na teşekkür etti. Covid-19 pandemisi sırasında Migrant TV’nin zor şartlar altındaki her yaştan sığınmacı ve göçmene doğru bilgiyi ulaştırmasının önemini vurgulayan Kavlak, gerçekleştirilen iş birliğine dair heyecanını belirtti.

Proje kapsamında eğitimden sağlığa, iş piyasasına erişimden sosyal uyuma kadar pek çok konuda bilgilendirici ve güncel içeriklerin hazırlanması ve Migrant TV üzerinden yayınlanması planlanıyor. Migrant TV yayınlarını altı dilde gerçekleştirerek güvenilir bilgiyi sığınmacılara ve göçmenlere en hızlı şekilde ulaştırmayı hedefliyor.

Törenin ardından Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu temsilcileri, Migrant TV stüdyosunu ziyaret etti. Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Temsilcisi Volkan Chih-Yang Huang ile SGDD-ASAM Genel Koordinatör Yardımcısı Buket Bahar Dıvrak, Migrant TV kameralarına konuştu. 

Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Temsilcisi Volkan Chih-Yang Huang

“SGDD-ASAM ile kurduğumuz iş birliği sayesinde ihtiyaç sahibi olan kişilere gerçek anlamda yardımcı olabileceğimiz ve Tayvan’ın ruhunu ifade edebileceğimiz konusunda hiç şüphemiz yok. Gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde insanlar modern teknoloji araçlarını, interneti, akıllı telefonları kullanmayı bir alışkanlık hâline getirmiş durumda. Migrant TV’nin oluşturulması ve ihtiyaç sahibi kişiler, bilhassa bahsettiğimiz göçmenler, mülteciler ve temel olanaklardan yoksun topluluklara mensup kişiler için hizmet vermeye başlamış olması oldukça stratejik bir hamle. Bu kişilere insani yardım sağlanması çok önemli olmakla beraber, doğru bilgiye erişim imkânı sunulması ve bilgilendirme yapılması da bir o kadar önemli. Bu nedenle, bunun başarılı bir proje olacağını düşünüyor ve bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”

SGDD-ASAM Genel Koordinatör Yardımcısı Buket Bahar Dıvrak

“Migrant TV’nin yola çıkış noktasını doğru bilgiyi zamanında, dil bariyeri olmaksızın mültecilere ve sığınmacılara ulaştırmak oluşturuyor. Proje bu fikirden hareketle geliştirildi. Dolayısıyla Migrant TV sayesinde kayıt işlemlerinin nasıl olacağı, kimlik edinme süreçleri, bir sağlık problemi yaşandığında sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanılabileceği, Covid-19 pandemisi sürecinde T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarca yapılan duyuruların ana dilde kişilere ulaştırılması mümkün kılınıyor. Bunlara ek olarak sosyal uyum, belediyelerin sundukları hizmetler, bunlara erişimin nasıl olabileceği gibi bilgilendirici içerikler de kanalda yer alacak.”